بسم الله الرحمن الرحيم وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّهٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ       
امروز: دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - 2018 July 23
کد خبر: ۹۳۳۱
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۲:۴۸
اجتماعی > شهری سردار کارگر در جلسه امروز شورای شهر؛
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس در صحن علنی جلسه شورای شهر تهران با بیان اینکه تهران دارای 30 هزار شهید، 50 هزار جانباز و 5 هزار آزاده است گفت: موقعیت دفن 109 شهید گمنام در پایتخت وجود دارد که می‌توان از این ظرفیت‌ها استفاده کرد.
 تابش نیوز:
 
 
مهدی چمران در جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در نطقی خارج از دستور سلامتی مقام معظم رهبری و بهبودی ایشان را شکرگذاری کرد و اظهار داشت: بهبودی ایشان نه تنها ایران اسلامی بلکه دنیای اسلام و کشورهای دیگر را خوشحال و خشنود کرد چرا که همه در انتظار سلامتی و بازگشت ایشان بودند.

چمران همچنین ضمن تبریک قهرمانی تیم ملی کشتی فرنگی و پیروزی تیم ملی والیبال ایران، گفت: امیدواریم برای برنامه های آینده تیم ملی کشتی فرنگی و همچنین سایر ورزشکاران برنامه ریزی درستی صورت گیرد تا بتوانیم شاهد درخشش ورزشکاران در صحنه های بین المللی باشیم.

وی در ادامه  به سالروز درگذشت محمد حسین بهجت اشاره کرد و گفت: شهریار شاعر بزرگواری است که هیچگاه هیچ کس نمی تواند او را به خاطر اشعارش و زندگی پرماجرایی که داشته است، فراموش کند. امیدواریم شهریار سرمشقی برای همه شاعران و هنرمندان ما باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران همچنین تصریح کرد: دفاع مقدس در تاریخ بلند کشور ما در قبل و بعد از اسلام بی نظیر بوده است و در دنیای اسلام نیز در کشور دیگری نظیر آن را نداشته ایم، چرا که هیچ کدام از جنگ ها شبیه دفاع مقدس ما نبوده است.

تهران موقعیت دفن 109 شهید گمنام را دارد

در این جلسه سردار بهمن کارگر در سخنانی در صحن علنی جلسه شورای شهرتهران با بیان اینکه تهران دارای 30 هزار شهید و 50 هزار جانباز است، گفت: بر اساس آمار در تهران 5 هزار  آزاده زندگی می کنند و موقعیت دفن 109 شهید گمنام نیز وجود دارد که می‌توان از این ظرفیت‌ها استفاده کرد.

بازدید 4 میلیون نفر از مناطق جنگی

وی با بیان اینکه سال گذشته چهار میلیون نفر از مناطق جنگی بازدید کرده‌اند، ادامه داد: 50 درصد از این افراد برای اولین بار از مناطق جنگی بازدید می‌کردند.

کارگر در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه پرداختن به دفاع مقدس می‌تواند مانع از بروز آسیب‌های اجتماعی شود، گفت: آمارها نشان از استقبال مردم از دفاع مقدس و مناطق جنگی دارد و این حرف که دفاع مقدس گذشته است، درست نیست.

وی با بیان اینکه شعار امسال هفته دفاع مقدس، ایستادگی دیروز، عزت امروز و تعالی فردا است، گفت: سیمای شهر تهران باید نشان دهنده ارزش‌های دفاع مقدس باشد و پیشنهاد می‌شود که نماد و یادبودهای جنگی در تهران حفظ شود؛ چرا که در کشورهای خارجی این نمادها به رسم یادبود و نماد جنگها حفظ شده است.

وی از اعلام آمادگی بنیاد حفظ آثار و نشر دفاع مقدس برای کمک به شهرداری تهران برای حفظ سیمای جنگی شهر خبر داد و گفت: باید سیمای شهر تهران گویای ارزشهای دفاع مقدس باشد.
همچنین در ادامه این جلسه اقبال شاکری با اشاره به شناسایی یکی از پنج شهید دفن شده در دانشگاه امیرکبیر گفت: هویت این شهید شناسایی شده است.

انتقاد از حذف زندگی نامه شهدا از کتب درسی

در ادامه  محمدمهدی تندگویان با اشاره به در پیش بودن هفته دفاع مقدس و پیشنهاد رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس در مورد نمادسازی آثار جنگ در تهران گفت: محل شهادت شهید نامجو،‌ جهان آرا و فلاحی در منطقه کهریزک است که به نظر می‌رسد باید نسبت به ساماندهی آنها اقدام شود.

وی همچنین با انتقاد از حذف زندگینامه شهید تندگویان از کتب درسی گفت: چرا زندگینامه شهیدی در کتب درسی نوشته می‌شود و پس از مدتی آن زندگینامه حذف می‌شود.

این عضو شورای شهر با بیان اینکه بهترین مدل یادآوری جایگاه این شهیدان، ورود زندگی نامه‌شان به کتب درسی است، بیان کرد: بهترین جایگاه برای حفظ ارزش‌ها مدارس است و پیشنهاد می‌شود با رایزنی با وزارت آموزش و پرورش تدابیری اتخاذ شود تا زندگینامه همه شهدای شاخص در کتب درسی مندرج شود.

حافظی دیگر عضو شورای شهر نیز با بیان اینکه اقشار مختلفی از مردم طی هشت سال جنگ تحمیلی حضور داشته‌اند، گفت: ما باید به ظاهر و پوسته دفاع مقدس بپردازیم، چرا که می‌توان در جامعه کنونی افرادی را پیدا کرد که هیچ آشنایی و شناختی از دفاع مقدس ندارند، این در حالی است که باید به تعمیق فرهنگ ایثار و شهادت پرداخت.

استفاده از فضای مجازی برای توسه فرهنگ دفاع مقدس

در ادامه  علیرضا دبیر ضمن تبریک قهرمانی تیم کشتی در مسابقات جهانی گفت: امیدوارم تقدیر ویژه‌ای از ورزشکاران در شورای شهر انجام شود.

وی با طرح این سوال که چرا برای گسترش فرهنگ دفاع مقدس از شبکه مجازی استفاده نمی‌کنیم، گفت: چرا از شبکه مجازی فرار می‌کنیم، این در حالی است که باید نسبت به مدیریت آن اقدام کرد.

دبیر همچنین با خطاب قرار دادن اعضای کمیته نامگذاری گفت: مکانی را به اسم شهدا نگذاریم که مردم با نام قدیمی آن اخت پیدا کرده و مکان را با اسم شهید صدا نمی‌زنند.

مجتبی شاکری نیز با تشکر از حمید سوریان گفت: متاسفانه کتابهای خوبی در حوزه دفاع مقدس به چاپ رسیده است؛ اما شمارگان چاپ آنها اندک بوده است که پیشنهاد می‌شود بنیاد حفظ نشر آثار دفاع مقدس این کتب را شناسایی و نسبت به تجدید چاپ آن اقدام کند.
استفاده از ظرفیت‌های تهران جهت نمادسازی فرهنگ جنگ

احمد مسجدجامعی نیز در ادامه با بیان اینکه در تهران ظرفیت‌های خوبی برای نمادسازی فرهنگ جنگ وجود دارد، اظهار کرد: در تهران مکانی وجود دارد که حدود 9 کودک جان خود را از دست داده‌اند و هیچ نشانه‌ای نیز از این شهادت وجود ندارد و می‌تواند به عنوان یکی از نمادهای جنگ مورد بازسازی قرار گیرد.

همچنین صابری یکی دیگر از اعضای شورای شهر نیز با اشاره به مصاحبه اخیر رئیس دیوان عدالت کشور با یکی از خبرگزاری‌ها گفت: من تمام مصاحبه را خوانده و عنوان می‌کنم که تیتر‌های خوبی انتخاب نشده و موضع گیری در برابر شورا را نشان می‌دهد.

وی خطاب به چمران گفت: سال گذشته تعامل شورا با قوه مجریه ایجاد شد و امیدوارم تعامل با قوه قضاییه نیز ایجاد شود و پیشنهاد می کنم مسئولان قوه قضاییه به شورا دعوت شده و در باره اظهارنظرهای ناعادلانه در مورد شورا توضیحاتی ارائه شود.

وی با بیان اینکه صحبت رئیس دیوان عدالت اداری مبنی بر اینکه بسیاری از مصوبات شورا در دیوان عدالت اداری ابطال می‌شود گفت: این اظهار نظرات کارشناسی نیست.

چمران رئیس شورای شهر تهران در واکنش به حذف زندگینامه شهدا از کتب درسی گفت: این اقدام درستی نیست و باید از سوی بنیاد حفظ ارزش‌های دفاع مقدس و شورای شهر مورد پیگیری قرار گیرد.

همچنین رئیس شورای مرکزی شهرهای قطر و هیات همراه نیز ضمن حضور در صحن شورا به ایراد سخنرانی پرداختند.
 

منبع: مهر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
آخرین اخبار