بسم الله الرحمن الرحيم وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّهٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ       
امروز: دوشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۷ - 2018 July 16
کد خبر: ۹۳۸۰
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۳
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش تشریح کرد
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش به جزئیات اردوی راهیان نور دانش‌آموزان در سال تحصیلی ۹۴ - ۹۳ اشاره کرد و گفت:‌ یک میلیون دانش‌آموز دوره دوم متوسطه به همراه ۱۰۰ هزار فرهنگی به مناطق عملیات ۸ سال دفاع مقدس اعزام می‌شوند.
 تابش نيوز:
  

حمیدرضا کفاش، معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش به جزئیات دستورالعمل اجرایی (از مدرسه تا مدرسه) اردوی راهیان نور دانش‌آموزان در سال تحصیلی 94-1393 پرداخت و اظهار داشت: اردوی راهیان نور، بازخوانی و احیای فرهنگ حماسه و ایثارگری ملتی است که با تمسک مطلق به نیروی الهی و پیروی محض از ولایت فقیه توانستند استدلال‌های آزموده را باطل و امروز مسئله‌آموز مظلومین در همه جهان باشند؛ در این عرصه نقش دانش‌آموزان به لحاظ تعدد 550 هزار نفری در جبهه‌ها و تعداد 36 هزار شهید در تاریخ زرین ایران اسلامی، ماندگار و بی‌بدیل است.

وی ادامه داد: امروز بر عهده ماست که در مقابله با جنگ نرم دشمنان، اقدامات شایسته و مؤثر به منظور تعمیق ارزش‌ها و باورهای گروه آسیب‌پذیر این تهاجم یعنی نوجوانان برداریم که مهمترین و اثربخش‌ترین گام، توجه همه‌جانبه به فرهنگ و میراث دفاع مقدس است و زمینه آشنایی و ارتقای نگرش دانش‌آموزان را نسبت به ارزش‌های اسلام و حماسه‌آفرینی‌های رزمندگان اسلام در طول 8 سال دفاع مقدس فراهم کنیم.

کفاش با بیان اینکه نسل آینده‌ساز انقلاب اسلامی با شناخت این اکسیر حیات‌بخش همچون سربازی فداکار در میادین موردنیاز جمهوری اسلامی فداکاری نموده و با بصیرتی ولایی چالش‌های علمی و فرهنگی کشور گره‌گشایی شده و سند چشم‌انداز کشور علمی و قابل لمس می‌شود، گفت: به منظور ارتقای اثربخشی اردوهای راهیان نور دانش‌آموزان فرایند اجرایی و اقدامات عملی در قالب دستورالعمل زیارت با معرفت (از مدرسه تا مدرسه) ابلاغ شده است.

وی با بیان اینکه یک میلیون نفر از دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه (سال اول تا پیش‌دانشگاهی) به همراه 100 هزار نفر از فرهنگیان به مناطق عملیاتی 8 سال دفاع مقدس اعزام می‌شوند، گفت: اهداف این سفر شامل «آشنا نمودن نسل جوان با فلسفه جهاد در راه خدا با توجه به مقتضیات زمان»، «القای حس خودباوری و اعتماد به نفس، مسئولیت‌پذیری با تأکید بر الگوهای دانش‌آموزی سال‌های دفاع مقدس»، «تجدید خاطرات حماسه‌های رزمندگان غیور اسلام و دستاوردهای دوران دفاع مقدس»، «زنده نگاه داشتن نام و یاد شهدا، ایثارگران و تحکیم پیوند ارزشی و فرهنگی نسل جوان»، «مقابله با جنگ نرم دشمن از طریق الگودهی و معرفی جلوه‌های عینی ایثار، مقاومت و شهادت»، «تبیین عزت، عظمت و اقتدار ملت ایران در برابر استکبار جهانی به سرکردگی آمریکای جنایتکار و سرسپردگان منطقه‌ای آنها» و «بیان آداب فرهنگ و ارزش‌های دفاع مقدس و انتقال آن به نسل نوجوان» است.

* عدم اعزام دانش‌آموزان به اردو یک هفته قبل از برگزاری امتحانات ترم اول

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در این سفر معنوی بازدید و آشنایی با مناطق عملیات 8 سال دفاع مقدس، اجرای برنامه‌های فرهنگی و معرفی الگوهای ایثار و شهادت توسط راهیان و مربیان با تجربه و توانمند آنها، تبیین شیوه‌های جنگ نرم و دخالت بیگانگان در امور داخلی کشور و برگزاری مراسم معنوی مسابقات فرهنگی در طول سفر صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه تمام دانش‌آموزان علاقه‌مند دوره دوم متوسطه در این طرح شرکت می‌کنند، گفت: از تاریخ اول مهر ماه تا 7 مهر ماه تمهید مقدمات ثبت‌نام و سازماندهی دانش‌آموزان انجام می‌شود و پس از آن از روز چهارشنبه 15 مهر ماه امسال تا 15 شهریورماه سال آینده برابر جدول زمانبندی که از سوی فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور سپاه و بسیج ابلاغ می‌شود، اردوها انجام می‌شود.

کفاش اضافه کرد:‌ محل برگزاری اردوهای راهیان نور در مناطق 7 گانه راهیان نور کشور شامل آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، بوشهر و هرمزگان است و البته در تاریخ یک هفته قبل از برگزاری امتحانات ترم اول از اعزام دانش‌آموزان خودداری می‌شود.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در خصوص اقدامات اجرایی در حین اعزام دانش آموزان گفت:‌ رعایت اصول ایمنی و مراقبت از دانش‌آموزان شرط اول است و بر این اساس رعایت دستورالعمل ایمنی صادره از سوی بازرسی سازمان بسیج مستضعفین، رعایت دستورالعمل اردو و بازدید آموزش و پرورش مورخ آبان 82 مدنظر است؛ ضمن اینکه مسئولیت ایمنی هر اتوبوس بر عهده فرمانده گروهان و یا مدیر مدرسه مربوطه است و بهره‌گیری از سامانه ریلی در اولویت است.

وی اضافه کرد: بازرسی و کنترل اتوبوس‌ها قبل از اعزام توسط مسئولین آماد و ترابری سپاه استان و سرپرستی شرکت اتوبوسرانی در خصوص وضعیت ظاهری و نظافت داخل اتوبوس، سلامت موتور، لاستیک‌ها، بستر گرمایشی و سرمایشی، سیستم صوتی و تصویری، آبسردکن و ... با دقت انجام می‌شود و توجیه مسئولین کاروان‌ها نیز مبنی بر اینکه هیچ دانش‌آموزی حق خروج از کاروان را از مبدا تا مقصد و بالعکس تحت هیچ شرایطی نداشته، صورت می‌گیرد.

* برنامه‌های اردوی راهیان نور دانش‌آموزان

کفاش با بیان اینکه در هنگام اعزام دانش آموزان به اردوی راهیان نور مراسم بدرقه پیش‌بینی شده است، به خبرنگار فارس گفت: تعیین مکانی مقدس در شهر برای اجرای بدرقه کاروان، فضاسازی فرهنگی در شهر، دعوت از جانبازان، آزادگان و خانواده معظم شهدا و خانواده دانش‌آموزان جهت شرکت در بدرقه، اجرای ویژه‌ برنامه‌های فرهنگی، آذین‌بندی مکان برگزاری مراسم، عبور دادن دانش‌‌آموزان از زیر قرآن، ارائه بسته‌های فرهنگی در بین دانش‌آموزان و مستندسازی مراسم با فیلمبرداری و عکس، از نمونه برنامه‌های مراسم بدرقه است.

وی به برنامه‌های در نظر گرفته شده برای دانش‌آموزان در مسیر حرکت تا اردوگاه اشاره کرد و بیان داشت:  تلاش می‌شود حتی‌المقدور در هر اتوبوس یک کتابخانه کوچک شامل تعدادی کتاب با محتوای دفاع مقدس پیش‌بینی شود.

کفاش اضافه کرد:‌ در طول مسیر راوی همراه، ضمن بیان خاطرات، کلیات دفاع مقدس اعم از تاریخ شروع و پایان جنگ و مناطق مورد اشغال توسط دشمن، جنک شهرها، به کاربردن سلاح شیمیایی توسط دشمن، نقش آمریکا در حمایت از رژیم بعث و غیره را توضیح می‌دهد و البته سرودهای دانش‌آموزی و انقلابی و مسابقات فرهنگی برای دانش‌‌آموزان پیش‌‌بینی شده است.

وی با بیان اینکه تزئین اتوبوس‌ها به تصاویر شهدا و تمثال مبارک حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری و سخنان آن بزرگواران در خصوص دفاع مقدس مد نظر است، اظهار داشت: به منظور ایجاد حس مسئولیت‌پذیری و تحقق نظم جمعی در طول مسیر سعی می‌شود امورات اردو بیشتر به دانش‌آموزان واگذار شود.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش به اقدامات اجرایی در مناطق عملیاتی اشاره کرد و گفت:‌ هنگام ورود دانش‌آموزان به مناطق عملیاتی دانش‌آموزان بعد از پیاده شدن از خودروها، با عبور از زیر دروازه قرآن وارد زائرسراها می‌شوند و به هنگام ورود به زائرسراها دود کردن اسپند و خیر مقدم‌گویی از طریق خادمین و رادیوی اردوگاه صورت می‌گیرد.

وی اضافه کرد: در برنامه عمومی فرهنگی، برنامه‌های نماز به صورت متمرکز، آموزش احکام نوجوانان به صورت نکته‌ای و مختصر بین دو نماز، ارائه برنامه‌های فرهنگی شامل پرده‌خوانی با نگاه بصیرتی، پخش فیلم دفاع مقدس،‌ مراسم شب خاطره، بازدید از نمایشگاه و برنامه‌های جانبی اجرا می‌شود.

کفاش افزود:‌ برگزاری ورزش صبحگاهی و برگزاری مراسم صبحگاه مشترک همراه با قرائت قرآن، سرود ملی و برافراشتن پرچم جمهوری اسلامی ایران با گرامیداشت یاد و خاطره 36 هزار شهید دانش‌آموز به ویژه شهیدان ناهید فاتحی کرجو و بهنام محمدی و قرائت فرازی از وصیت‌نامه یک شهید انجام می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: فارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
آخرین اخبار