بسم الله الرحمن الرحيم وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّهٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ       
امروز: دوشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۷ - 2018 July 16
کد خبر: ۹۴۲۲
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۵
نخستین همایش "اکو توریسم وغارها، حفاظت و بهره برداری پایدار با مشارکت جوامع محلی"با حضور جمعی از معاونان و مدیران سازمان میراث فرهنگی، سازمان محیط زیست، سازمان جنگل ها و مراتع و همچنین مسئولان استان مرکزی در محوطه غار چال نخجیر به عنوان پایلوت برگزاری روز غار پاک برگزار شد.

تابش نیوز:
 
 به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میرا ث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این مراسم که به مناسبت روز غار پاک و از سوی اداره کل کمیته های گردشگری سازمان میراث فرهنگی  و با همکاری انجمن غار و غارشناسی ایران برگزار شد غار نخجیر در استان مرکزی به عنوان پایلوت پاکسازی یکصد غار در سراسر کشور به طور همزمان قرار گرفت.

سمیع‌الله حسینی مکارم، معاون توسعه  مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نخستین همایش "اکو توریسم و غارها، حفاظت و بهره برداری پایدار با مشارکت جوامع محلی" اظهار کرد:حرکت اداره کل کمیته های گردشگری سازمان میراث فرهنگی با کمک سمن ها و انجمن ها در خصوص برگزاری این همایش در شرف روز جهانی جهانگردی قابل تقدیر است.

وی افزود: صنعت گردشگری در ابعاد اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و آثار خوبی که دارد امروز در دنیا قابل توجه است.

وی با بیان اینکه بیش از 50 کشور جهان سرلوحه توسعه خود را با گردشگری ارتباط دادند خاطرنشان کرد: درآمد امروز گردشگری جهان به حدی است که بیشتر کشورها در برنامه توسعه خود به گردشگری اهمیت می دهند.

حسینی مکارم گفت: حدود 10 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان از گردشگری حاصل می‌شود، نزدیک به 11 درصد از اشتغال دنیا نیز از طریق گردشگری است. توسعه گردشگری در سیاست و فرهنگ آنقدر تاثیر دارد که بسیاری از کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که از آن به صلح و امنیت برسند.

وی به  تکمیل 100 درصد ظرفیت هتل‌های استان‌هایی مثل فارس‌، اصفهان و یزد به دلیل استقبال زیاد گردشگران خارجی اشاره کرد و یادآور شد: می‌توان با گردشگری بحران اقتصاد و اشتغال را حل کرد.

حسینی مکارم در ادامه به طبیعت‌گردی به عنوان یکی از انواع گردشگری اشاره کرد و گفت: 30 درصد از گردشگران دنیا طبیعت‌گردان هستند اما در ایران با وجود پتانسیل های موجود طبیعت گردی از جمله غارها ، 13 درصد از گردشگران ورودی طبیعت‌گرد هستند.

وی تأکید کرد: یکی از اهداف این است که سهم گردشگری را در گام اول به 30 درصد و در گام دوم به 50 درصد برسانیم.

وی در ادامه گفت: غار چال‌نخجیر به ثبت ملی رسیده اما امیدواریم سازمان میراث فرهنگی مقدماتی را فراهم کند تا بتوانیم این غار را به ثبت جهانی برسانیم.

جواد نظام دوست  رئیس انجمن غار و غارشناسی ایران نیز در این همایش گفت:  انجمن ها و سمن ها بازوان سازمان میرا ث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و محیط زیست هستند که می توانند در حوزه گردشگری و توسعه آن موثر باشند.

وی با بیان اینکه انجمن غار و غار شناسی ایران اقدامات بزرگی را در سطح ملی و بین المللی انجام داده است خاطر نشان کرد: سال گذشته ایران بعد از 70 سال به اتحادیه غارشناسی جهان پیوست.

وی با تاکید بر حفظ غارها و توجه به آنها به عنوان مواهب الهی  افزود: غار نخجیر سرچشمه آب شیرین شهرهای نراق و دلیجان بوده است.

رئیس انجمن غار و غارشناسی ایران درخصوص پاکسازی یکصد غار که به طور همزمان در سراسر کشور انجام می‌شود‌، گفت: برای پاک کردن نمادین هر یک از غارها به بیش از 20 نیرو نیاز است ولی  امروز دست کم 2000 نفر با انجام این کار به گردشگران اعلام می‌کنند غارها پدیده‌هایی حساس هستند.

زند وکیلی معاون عمرانی استانداری استان مرکزی در نخستین همایش "اکو توریسم و غارها، حفاظت و بهره برداری پایدار با مشارکت جوامع محلی"  گفت: ارگانهایی مانند منابع طبیعی، میراث فرهنگی، امور آب و...مرتبط با حفاظت و بهره برداری از غار و استفاده بهینه از آن هستند.

وی افزود: بر اساس آمار کارگروه غار استان مرکزی 75 غار در استان مرکزی وجود دارد و ما  نیازمند استفاده بهینه و حفاظت و رعایت حرایم غارها و حفظ این موهبتها برای نسل آینده هستیم.

وی خاطرنشان کرد: غار نخجیر از بهترین و زیباترین غارهای کشور با قابلیتهای خاص زمین شناسی و نزدیکی به قطب جمعیتی 5 میلیون نفری است که آن را به یکی از مهمترین قطبهای گردشگری کشور تبدیل کرده است.

زند وکیلی یادآور شد: ظاهرا بین بحثهای محیط زیست و بهره‌برداری‌های گردشگری تعارض وجود دارد و  هنر ما مسئولان و تشکل‌های مردمی حرکت صحیح در این مدار است؛ اگر بخواهیم فقط از منابع طبیعی حفاظت کنیم کاری عبث انجام داده‌ایم، اگر هم فقط استفاده دانشگاهی داشته باشیم هدف‌مان تامین نمی‌شود و اگر استفاده بی‌رویه باشد این فرصت در چند سال زائل می‌شود؛ پس بنابراین باید حرکتی درست با بهره برداری درست داشت.

منبع: فارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
آخرین اخبار