بسم الله الرحمن الرحيم وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّهٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ       
امروز: جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - 2018 August 17
کد خبر: ۹۴۲۹
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۶
سردار احمدی‌مقدم در جمع خبرنگاران:
فرمانده نیروی انتظامی گفت: یک سوم از جرایم کشور در تهران رخ می‌دهد و این آمار نشان می‌دهد که تهران پناهگاه خوبی برای سارقان و مجرمان شده است.
 تابش نیوز:

 سردار اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی در حاشیه همایش ملی پیشگیری از جرم در جمع خبرنگاران به رویکرد اصلی پلیس در پیشگیری از جرم پرداخت و اظهار داشت: گام اول در پیشگیری مصون‌سازی دستگاه‌هایی است که ضعف عملکرد، کژ کارکردی و کم‌توجهی به  حوزه‌های تحت پوشش خود دارد که این امر موجب ایجاد و بروز ناهنجاری‌ و جرم می‌شود.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: همراه‌سازی و مشارکت مردم دومین گام مدنظر است تا مردم بتوانند امنیت خود و خانواده‌شان را حفظ کند.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: نباید اجازه دهیم افرادی که در مرحله ناهنجاری هستند رفتار خود را به جرم تبدیل کنند و در نهایت باید اقدامات انتظامی را از طریق واحدهای گشت، مراقبت از بسترهای وقوع جرم و محدود کردن مجرمان از اعمال مجرمیت و در صورت ارتکاب افزایش قدرت و سرعت و افزایش بازدارندگی به واسطه سرعت دستگاه قضایی نشان دهیم.

سردار احمدی‌مقدم در پاسخ به سؤالی درباره میزان سرقت‌های منازل و خودروها اظهار داشت: از تعداد سرقت‌هایی که در روز ثبت می‌شود یک سوم مربوط به تهران است که حدود 600 تا 700 پرونده می‌شود و باید گفت یک سوم از جرایم کشور در تهران است.

فرمانده نیروی انتظامی تصریح کرد: این آمار نشان می‌دهد که انگار پناهگاه خوبی برای سارقان و مجرمان است و تهران محل اشتغال مجرمان و سارقانی شده که خانواده‌هایشان در خارج از تهران سکنی دارند.

وی به تأثیر مثبت ایجاد قرارگاه سرقت پرداخت و گفت: ایجاد قرارگاه سرقت مانع افزایش سریع سرقت شده که در دو سال اخیر در حال اوج‌گیری بوده است.

وی گفت: در شهریور 3 درصد کاهش سرقت را نسبت مدت مشابه در سال گذشته شاهد بوده‌ایم و در تهران درصد کاهش بالاتر بوده است.

این مقام ارشد انتظامی افزود: البته ممکن است تعدادی از سرقت‌های خرد دیگر هم باشد که مردم منصرف شده باشند و ثبت نکرده باشند اما تلاش ما همواره بر افزایش قدرت کشف بوده که در این زمینه آمار حدود 14 درصد نسبت افزایش کشف را نشان می‌دهد.

فرمانده نیروی انتظامی به حوزه سرقت خودرو پرداخت و گفت: در این حوزه بازگرداندن اموال به صاحب مال بهتر شده؛ و ما ادعا نمی‌کنیم که سرقت‌ها به حدود صفر رسیده اما تلاش می‌کنیم که بتوانیم روند رو به افزایش را کاهش یا متوقف کنیم.

سردار احمدی‌مقدم در ادامه به مقایسه اراذل و اوباش با سارقان پرداخت و گفت: حرفه‌ایهای اراذل و اوباش اندک هستند و محدوده سنی اراذل و اوباش بین 17 تا 25 سال است که بعد از ازدواج و  عقلانیت روش جاهلانه‌اشان را پشت‌سر می‌گذارند اما سرقت مثل اعتیاد است که استمرار پیدا می‌کند و سرقت و مواد مخدر دو جرم شایع است.

فرمانده نیروی انتظامی در پاسخ به سؤالی در مورد فعالیت داعش گفت: چقدر از داعش می‌پرسید؛ مرزها خوب است و این پرسیدن‌ها موج می‌دهد؛ داعش فاصله‌اش با ما زیاد است و مرزهای ما مستحکم است و قدرت ایران در برخورد و پیشگیری زیاد است.

وی به روند کنترل جرایم خشن پرداخت و گفت: روند کنترل جرایم خشن مثبت است و امسال جرایم خشنی چون قتل، نزاع و چاقوکشی بین 5 تا 10 درصد کاهش را تجربه کرده که ادامه دارد.

فرمانده نیروی انتظامی خاطرنشان کرد: سرقت و مواد مخدر جرم شایعی هستند که 90 درصد زندانیان ما مربوط به ان می‌شوند که امیدواریم با تخصیص امکانات بتوانیم در این زمینه کاهش را شاهد باشیم.

انتهای پیام/

منبع: فارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
آخرین اخبار