بسم الله الرحمن الرحيم وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّهٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ       
امروز: دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - 2018 July 23
کد خبر: ۹۴۳۳
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۰
اجتماعی > رفاه و آسیب های اجتماعی
رئیس سازمان بهزیستی از اجرای کشوری طرح مراقبت از منزل سالمندان خبر داد و گفت: یارانه مراکز شبانه روزی سازمان بهزیستی 20 درصد افزایش پیدا کرده است.
 
تابش نیوز:

 دکتر همایون هاشمی در نشست خبری روز دوشنبه افزود: نهم مهرماه روز جهانی سالمند است که در حال حاضر در حوزه حمایت های بیمه ای باید نسبت به گذشته فعالیت های بسیاری صورت گیرد به طوری که بیمه فراگیر برای سالمندان در افق چشم انداز در نظر گرفته شود.

وی از فعالیت دائمی دبیرخانه شورای ملی سالمندان خبر داد و گفت: در گذشته جلسات کمتری برگزار می شد اما در دولت جدید به دلیل توجه ویژه وزیر رفاه اولین جلسه روز گذشته و جلسه بعدی نیز قرار است دو ماه آینده برگزار شود.

وی از تدوین سند ملی راهبردی سالمندان خبر داد و گفت: پیش نویس این سند آماده بوده و به دستگاه ها ارسال می شود و پس از اعمال نقطه نظرات کارشناسان به عنوان سند چشم انداز برای پنج سال آینده در نظر گرفته خواهد شد.

رئیس سازمان بهزیستی گفت: همچنین قرار است فصل مجزایی ویژه سالمندان در برنامه ششم توسعه گنجانده شود که این موضوع در جلسه شورای سالمندان مقرر شد.

وی با اشاره به اینکه رویکرد سازمان از توسعه مراکز شبانه سالمندان به سمت توسعه مراکز روزانه تغییر کرده است، گفت: راه اندازی بنیاد فرهیختگان در 10 نقطه کشور در راستای ایجاد مراکز روزانه برای سالمندان است.

هاشمی با اشاره به اینکه بیش از 6 میلیون و 500 هزار سالمند در کشور وجود دارد ، تاکید کرد: از این تعداد 51 درصد زنان و 49 درصد مردان هستند ضمن اینکه از این آمار 70 درصد از سالمندان متأهل هستند.

وی با بیان اینکه 69 درصد از سالمندان در حوزه شهری زندگی می‌کنند گفت: حدود 31 درصد نیز از سالمندان در مناطق روستایی زندگی می‌کنند و این در حالی است که از 6 میلیون و 500 هزار سالمند، یک میلیون و 500 هزار نفر تحت پوشش کمیته امداد و 500 هزار نفر نیز تحت حمایت سازمان بهزیستی قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه از میان کل سالمندان 2 میلیون نفر هم تحت پوشش سایر صندوق‌های بیمه‌ای هستند، گفت:  باید به این سمت حرکت کنیم ضمن اینکه زیرساخت‌های طب سالمندی باید در کشور فراهم شود و این کار بدون توجه به مبنای توسعه امکانپذیر نیست.

هاشمی تصریح کرد: از 500 هزار سالمند تحت پوشش بهزیستی قریب به 50 درصد در مراکز شبانه نگهداری م‌شوند و مابقی در مراکز روزانه از خدمات در نظر گرفته شده استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه متاسفانه بیمه مراقبتی و پرستاری جزو تعرفه‌های بیمه محسوب نمی‌شود گفت: سالانه 140 میلیارد تومان از سوی بهزیستی در بخش بیمه تکمیلی و پایه هزینه می‌شود و در واقع قسمت عمده‌آی از اعتبارات سازمان به ا ین موضوع اختصاص داده می‌شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در مورد شهریه دانشجویان نیز گفت: هم اکنون 32 هزار دانش‌آموز تحت پوشش بهزیستی قرار دارند و برای تأمین هزینه‌های دانشجویی در ترم مهر ماه 23 میلیارد و 500 هزار تومان به ادارات بهزیستی اختصاص داده شده است و دانشجویان می‌توانند با مراجعه به ادارات بهزیستی از این اعتبارات استفاده کنند.

هاشمی به مناسب‌سازی شهری نیز اشاره کرد و گفت:  یکی از اجزا و ارکان مورد توجه حوزه معلولان است که در سالهای گذشته دغدغه سازمان بهزیستی بوده است و در همین زمینه نیز در سال جاری بنا داریم با برگزاری جلسات منظم و مستمر با دستگاه‌های متولی (فرمانداران، شهرداران، راه و شهرسازی) اقدامات خوبی را در این بخش انجام دهیم.

به گفته وی ، متاسفانه علی رغم تمامی اقدامات انجام شده بهترین نقاط شهری ما کمتر از 20 درصد مناسب‌سازی شده‌اندبنابراین باید در این زمینه اقدامات گسترده‌ای صورت گیرد و از ظرفیت دستگاه‌ها استفاده شود.

هاشمی به افزایش یارانه مراکز نگهداری به شبانه‌روزی بیماران روانی مزمن جسمی - حرکتی و سالمندان اشاره کرد و گفت: رقمی که ماهیانه هم اکنون پرداخت می‌شود 26 میلیارد تومان است که قرار است این رقم 20 درصد افزایش یابد.

وی به برنامه مراقبت از سالمندان در منزل اشاره کرد و افزود: یکی دیگر از برنامه‌های مدنظر سازمان بهزیستی توسعه طرح مراقبت از سالمندان در مجلس است که در این طرح خدمات رایگان به سالمندان ارائه می‌شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: طرح اشاره شده در سال گذشته و در فاز نخست در 8 استان به صورت پایلوت انجام شد و بنا داریم در فاز دوم و در سال جاری به صورت ملی طرح اشاره شده را انجام دهیم.

هاشمی با اشاره به روز جهانی ناشنوا گفت: در ارائه خدمات برای این افراد با خلأ قانونی روبرو هستیم و این افراد نمی توانند از خدمات مستمر بهره مند شوند اما در سالهای گذشته با اقدامات انجام شده از سوی سازما بهزیستی موضوع کاشت حلزون به صفر رسیده است و هم اکنون در این زمینه پشت‌نوبتی نداریم.

به گفته وی ، در بحث اشتغال ناشنوایان اقدامات جدی در خصوص ناشنوایان صورت گرفته است به طوری که هم اکنون در برخی استان‌ها از جمله استان‌های یزد و قزوین واحدهای اشتغال ویژه ناشنوایان انجام شده است.

منبع: مهر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
آخرین اخبار