بسم الله الرحمن الرحيم وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّهٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ       
امروز: چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
کد خبر: ۹۴۸۰
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۳
مدتی است که سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، در مرکزیت توجه رسانه های غربی و عربی قرار گرفته است به نحوی که نیوزویک با اختصاص تصویر روی جلد شماره اخیر خود به ایشان این توجه را به اوج رساند.
فرزاد جهان بین - همین جا این سوال مطرح می شود که به چه دلیل سردار سلیمانی تا بدین پایه مورد توجه رسانه های غربی و عربی قرار گرفته است؟ سوالی که اگر سرمستی برخوردهای سطحی با انتشار تصویر ایشان بر روی نیوزویک و یا انتشار اخبار متعدد درباره ایشان اجازه دهد می تواند سوالی مهم تلقی گردد و پاسخ بدان، هدف رسانه های مذکور را مورد تحلیل قرار دهد. در پاسخ به این سوال، حداقل سه نکته قابل توجه است:

۱- به نظر می رسد هدف از این توجه، بزرگ نشان دادن نقش ایران در منطقه و افزایش ایران هراسی از رهگذر آن باشد. اساسا کسی نمی تواند منکر نقش ایران در عراق و سوریه باشد اما جدای از آنکه ایران در این دو کشور بنا به درخواست نظامهای سیاسی قانونی آن دو کشور حضور یافته است، بار اصلی مبارزه با داعش نه بر دوش ایران بلکه بر عهده مردم این دو کشور است.

رهبر معظم انقلاب در مصاحبه مهمی که بعد از ترخیص از بیمارستان در مورد امریکا و داعش داشتند به صراحت فرمودند:"خود آمریکایی‌ها و حتی خود داعشی‌ها به خوبی می‌دانند حرکتی که در عراق، کمر داعش را شکست، اقدام آمریکا نبود، بلکه اقدام نیروهای مردمی و ارتش عراق بود که مبارزه با داعش را به خوبی فرا گرفته بودند و ضربات جدی به آن وارد کردند."

۲- این رسانه ها تلاش دارند تا با اشاره به بزرگنمایی حضور ایران در عراق و سوریه و ایستادن ایران در کنار نظام سیاسی این دو کشور، منازعه تروریستها-مردم را به منازعه شیعه -سنی تغییر دهند. این در حالی است که به عنوان نمونه در سوریه، شیخ بدرالدین الحسون، مفتی اعظم اهل سنت سوریه که از جمله محبوب ترین افراد در سوریه است از مهم ترین حامیان نظام سوریه و از مهم ترین مخالفان معارضان سوری است. در عراق نیز شیعه و سنی از غارت داعش در امان نمانده است و به همان میزان که بغداد در معرض آسیب قرار دارد به همان میزان اقلیم کردستان در معرض آسیب قرار گرفته است.

از این رو در این دو کشور، شیعه و سنی دوشادوش هم در برابر افراط گرایی و تروریسم ایستاده اند و ایران با درخواست ملت این دو کشور در حد توان به کمک مردم این دو کشور اعم از شیعه و سنی و مسیحی و ایزدی شتافته است، بی آنکه تمنایی داشته باشد.

۳- در این میان از تلاش این رسانه ها برای القای دوگانگی میان مسؤولان جمهوری اسلامی با بزرگ کردن گروهی و کوچک کردن گروهی دیگر نباید غافل شد. بی تردید اگر اولین تصویر از تابلوی جبهه مقاومت متعلق به سردار سلیمانی است، این موضوع مرهون تلاش، حمایت و وحدت همه مقامات بلندپایه کشور در جهت افزایش قدرت این جبهه و جمهوری اسلامی به نفع مظلومان منطقه است.
منبع: jahanbein.ir
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
آخرین اخبار