بسم الله الرحمن الرحيم وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّهٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ       
امروز: چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
کد خبر: ۹۵۱۰
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۷
وزیر نیرو؛
وزیر نیرو با اعلام اینکه نمی توان با قاطعیت درباره توقف سدسازی ها سخن گفت افزود: ثبت حریم و حفاظت از ۵۳۵۴ رودخانه انجام می شود.
حمید چیت‌ چیان در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه تملک اراضی وزارت نیرو درباره نظر کارشناسان پیرامون تبعات منفی سدسازی ها در کشور گفت: اینکه بگوییم اصلا سد نمی‌سازیم و حتما باید در کشور به هر شکل ممکن اقدام به سدسازی کنیم، درست نیست. ما باید مطالعه‌ فنی، زیست‌ محیطی و اقتصادی انجام دهیم تا بعد نتیجه مثبت از این برنامه داشته باشیم.

وزیر نیرو اظهارداشت: یک حکم واحد در مورد تمام سدها نمی‌توان ارائه داد؛ پس در خصوص توقف سدسازی نیز نمی‌توان با قاطعیت سخن گفت. وی درباره احتمال خاموشی برق در تابستان گفت: برای جلوگیری از خاموشی برق در تابستان برنامه‌ ریزی‌های مناسبی برای مدیریت مصرف و بار شبکه برق انجام شده تا بتوانیم امسال را بدون خاموشی برق سپری کنیم.

وی در خصوص رونمایی از سامانه تملک اراضی وزارت نیرو اظهارداشت: وزارت نیرو به دلیل ماهیت ماموریت خود ناچار از تملک اراضی وسیعی است که برخی از این تملک‌ها براساس حکم قانون است؛ برای نمونه‌ مالکیت بستر و حریم رودخانه‌ها برای دولت است اما وزارت نیرو به نمایندگی از دولت عهده‌دار تملک و حفظ اراضی است.

چیت چیان ادامه داد: ‌هم‌ اکنون ۵۳۵۴ رودخانه در کشور داریم که طول آنها حدود ۱۴۶ هزار کیلومتر است و این رودخانه‌ها باید با تعیین بستر و حریم و ثبت قانونی آنها مورد حفاظت قرار گیرد.

وزیر نیرو با اشاره به مشکلات متعدد پیش آمده در زمینه تجاوز به حریم رودخانه‌ها در کشور گفت: نمونه بارز آن معضلات تعرض به حریم رودخانه‌ها در اطراف تهران است که مشکلات بزرگ حقوقی را در این زمینه ایجاد کرده و با امضای تفاهم‌نامه امروز، کار محاکم قضایی در بررسی و صدور حکم راحت‌تر خواهد بود.

وی تاکید کرد: هم‌ اکنون صدها سد بزرگ و کوچک در کشور در ساخته شده و چندین طرح سدسازی نیز دست احداث است و هر کدام از این سدها در زمان اجرا با استملاک اراضی رو‌برو است.

چیت چیان ادامه داد: افزون‌ بر اینها، اجرای شبکه‌ های آبیاری و زهکشی، تصفیه‌ خانه‌ها، ایستگاه‌ های پمپاژ، نیروگاه‌ های آبی و حرارتی، پست‌های متعدد برق، خطوط انتقال و توزیع همگی دارای مسایل متعدد حقوقی هستند که باید تملک اراضی و حفظ حریم آنها مورد توجه قرار گیرد.

وزیر نیرو ادامه داد: با عبور یک خط از زمین کشاورزی و اجرای یک طرح سدسازی، معمولا زمین‌ های بسیاری از انتفاع خارج می‌شوند که با این سامانه‌ ها امکان ساماندهی مشکلات وجود خواهد داشت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
آخرین اخبار