بسم الله الرحمن الرحيم وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّهٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ       
امروز: چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
کد خبر: ۹۵۲۰
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۲
اجلاس ۲۰۱۵ به پایان رسید
کنفرانس بازنگری ان‌پی‌تی به پایان رسید. همچون ادوار گذشته بی‌نتیجه و بدون کوچک‌ترین پیشرفتی. مخالفت با خاورمیانه عاری از تسلیحات هسته‌ای این بار هم این کنفرانس را به بن بست کشاند.
پیمان ان‌پی‌تی ۴۵ سال قبل طرح و برای جلوگیری از توسعه تسلیحات هسته‌ای و همچنین کاهش ذخایر موجود تصویب شد. ۱۹۱ کشور این پیمان را امضا کرده‌اند و هر پنج سال یکبار برای بازنگری درمورد شیوه اجرا و مسیر آن نشستی را در سازمان ملل متحد برگزار می‌کنند.

در اجلاس سال ۲۰۱۵، ۱۹۱ کشور امضاکننده پیمان ان‌پی‌تی با وجود یک ماه مذاکره مداوم باز هم نتوانستند اختلاف نظر‌ها را برای اجرای بهتر این پیمان و تحقق هدف نهایی آن یعنی خلع سلاح هسته‌ای حل کنند.

نشست امسال ان‌پی‌تی از ۲۶ آوریل (۶ اردیبهشت) تا ۲۲ ماه مه (اول خرداد) در مقر سازمان ملل متحد برگزار شد.

پیش از آغاز این نشست، مصر، با برخورداری از حمایت کشورهای عربی و دولت‌های غیرمتعهد، پیشنهاد کرد که دبیر کل سازمان ملل متحد، یا با حضور اسرائیل یا بدون حضور آن، اقدام به برگزاری مهلتی برای کنفرانسی منطقه‌ای، برای منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی بکند. امری که تاکنون با مخالف آمریکا و اسرائیل امکان طرح و اجرا پیدا نکرده است.

پیشنهاد برگزاری نشست منطقه‌ای خاورمیانه عاری از تسلیحات کشتار جمعی در نشست بازنگری ان پی تی سال ۲۰۱۰ طرح و تصویب شد، اما این نشست هرگز برگزار نشد.

اسرائیل، هند و پاکستان از جمله کشورهایی هستند که پیمان ان پی تی را امضا نکرده‌اند. بنا بر طرح «خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای» اسرائیل مجبور است به سیاست سکوت در مورد وضعیت جنگ‌افزارهای اتمی خود پایان دهد.

مخالفت اسرائیل و هم پیمانش با طرح «خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای» همچون ادوار گذشته این اجلاس، سبب شد که اجلاس سال ۲۰۱۵ هم بدون نتیجه‌ای به پایان برسد.

هاشم بدر، معاون وزیر امور خارجه مصر که ریاست هیات مصری را در این نشست برعهده داشت واشنگتن، لندن و اوتاوا را مسبب بی‌نتیجه ماندن نشست دانست و گفت: امروز، روزی غمگین برای ان‌پی‌تی بود.

پنج کشور عضو دائم شورای امنیت که سلاح هسته‌ای نیز در اختیار دارند به همراه کانادا از مهم‌ترین مخالفان تعیین برنامه زمان بندی دقیق برای خلع سلاح هسته‌ای بودند.

حمید بعیدی‌نژاد، مدیر کل اداره امور خلع سلاح و مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران که ریاست هیئت ایرانی را در این کنفرانس بر عهده داشت در صفحه اینستاگرام خود در گزارشی درباره چرایی شکست این دور از کنفرانس نوشت: در حالی‌که پس از چهار هفته مذاکره شبانه‌روزی انتظار می‌رفت امروز (دیروز) کنفرانس بتواند سند نهایی اجلاس را تصویب نماید، به یکباره آمریکا و انگلیس و کانادا روز جمعه بعدازظهر اعلام کردند که به دلیل عدم رضایت از متن بخش مربوط به ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه نمی‌توانند با متن پیشنهادی ریاست کنفرانس موافقت نمایند.

گفت‌و‌گوهای این دور از نشست ان پی تی غیر از موضوع تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه شامل مذاکره در مورد رویارویی روسیه و آمریکا بر سر ماجرای اوکراین، آزمایش‌های موشکی کره شمالی و نوسازی ذخایر تسلیحات هسته‌ای در کشورهای دارنده سلاح بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
آخرین اخبار