بسم الله الرحمن الرحيم وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّهٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ       
امروز: چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
کد خبر: ۹۵۳۲
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۶:۲۲
زاهدی:
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی معتقد است بحران آب در برخی از استانهای کشور از خط قرمز هم گذشته که در صورت تداوم و خروج از کنترل، تهدیدی جدی در زندگی مردم این مناطق محسوب خواهد شد.
محمد مهدی زاهدی در گفت و گوبا خبرنگار اجتماعی خانه ملت با تاکید بر اقدامات فوری دولت در حل و کنترل بحران آب اظهار داشت: برخی ازاستانهای کشوربه ویژه مناطق خشک و گرمسیر هم اکنون در وضعیت وخیم تری نسبت به استانهای دیگر قرار دارند و به واقع اگر اقدام فوری و مطلوبی برای حل این بحران نشود،‌ تا 5 سال آینده بسیاری از مناطق خشک و گرم، مثل استان کرمان خالی از سکنه خواهد شد.
نماینده مردم کرمان با چند وجهی خواندن حل بحران آب از سوی مردم و مسئولان خاطرنشان کرد: به هیچ‌وجه نمی توان برای حل بحران آب بطور مستقل و مجزا از دولت و یا مردم انتظار داشت بلکه این حرکت باید با نوعی اتحاد و همدلی و همچنین آینده نگری صورت گیرد. پس نمی توان دراین بین به دنبال مقصرباشیم و مردم یا مسئولان، وظایف و مسئولیت‌های خود را نادیده بگیرند.
عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با اشاره به نقش مردم در حل این بحران گفت: نحوه استفاده از آب در منازل مسکونی و حتی اماکن صنعتی باید تفکیک شده و هدفمند باشد، ‌به نحوی که مصارف آب آشامیدنی از مصارف شستشو جداسازی شود. در این بخش باید تاسیسات لوله‌گذاری و انشعابات هم تغییر کند تا  با این روند شاهد اصلاح الگوی مصرف خانواده‌های ایرانی باشیم. ازسویی دیگر باید به کارهای فرهنگی نیز اهمیت بیشتری داد و کاری کرد تا سبک زندگی اسلامی در مصرف آب به خوبی پیاده شود.
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به نقش مهم دولت و لزوم حضور بخش خصوصی در پروژه های مختلف نیز اشاره کرد و افزود:مسئولان باید زمینه حضور سرمایه گذاران خصوصی در پروژه های بزرگ را مهیا کنند. ‌بطور مثال ما برخلاف کشورهای حوزه خلیج فارس هیچ بهره برداری مطلوبی از آب دریا به عنوان یک نعمت بزرگ و ارزشمند نمی کنیم در حالیکه می توان با راه اندازی کارخانه‌ها و سیستم‌های آب شیرین‌کن،‌ حجم وسیعی از نیاز مردم استان‌های کم آب را برآورده ساخت. دیگر دوران اینکه منتظر باران باشیم و تنها به ساخت سد برای حل بحران آب بسنده کنیم به پایان رسیده و باید به خوبی از پتانسیل وجود دریای خزر در شمال و خلیج فارس در جنوب استفاده کنیم.
زاهدی از طرح انتقال آب خلیج فارس به استان کرمان نیز نام برد و گفت: دولت باید از این طرح حمایت کند و به کمک سرمایه گذاری بخش خصوصی،‌ این طرح را به مرحله اجرا برساند،‌ چراکه امروزه از بحران آب به عنوان آغاز نوعی جنگ نام می برند که در آینده می تواند امنیت و زندگی در برخی کشورهای بحرانی را در معرض خطر قرار دهد.دولت حتی می تواند با توجه به این مساله با اجرای طرح های بلندمدت گام های موثری دراین زمینه بردارد و کشور را از بحران کم آبی نجات دهد.
نماینده مردم کرمان درخاتمه با ارائه یک پیشنهاد در حل بحران آب به کمک بخش خصوصی اظهار داشت: دولت باید با جدیت و برنامه وارد عمل شود و با مطالعه و تحقیقات لازم، نسبت به واگذاری پروژه به بخش خصوصی اقدام کرده و سپس آب آشامیدنی را از آنها خریداری کند.آنچه مسلم است حل بحران آب در کشور نیازمند همکاری مسئولان ،‌‌بخش خصوصی و مردم است که در نهایت وظیفه اصلی برقراری این هماهنگی بر دوش دولت خواهد بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
آخرین اخبار